Zgłoś swój pomysł!

Twój email (wymagane)

Opisz swój pomysł

captcha

Model 2D i 3D!

Wyślij nam rzut pomieszczenia lub mieszkania z wymiarami - wykonamy bezpłatnie model 2d i 3d, który będziesz mógł zamieścić do swojego ogłoszenia. Dzięki temu architekt będzie miał mniej pracy i zaproponuje niższą cenę za projekt


Twój email (wymagane)

Opisz swój problem projektowy (wymagane)

Dodaj rzuty, zdjęcia, swoje inspiracje

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

Dodaj kolejne pliki

captcha

Garderoba

Exciting Transparent Sliding Door Wardrobe Designs for Bedroom Italian
Dodano: 12.10.2014 Kategoria: Bez kategorii

Obecnie pomieszczenie zwane garderobą zyskuje popularność i staje się nieodzownym elementem aranżacji wnętrz naszych domów i mieszkań, nawet tych najmniejszych. Aby garderoba była wygodna w użytkowaniu i przyczyniała się do zwiększenia komfortu osób z niej korzystających musi być dobrze zaprojektowana. O czym zatem musimy pamiętać, aby garderoba spełniała swoją funkcję bez zastrzeżeń?

 

Ogromną rolę odgrywa prawidłowe umiejscowienie garderoby, przeważnie znajduje się ona w pobliżu łazienki i sypialni, co podyktowane jest wygodą użytkowników. Jeśli mamy do czynienia z domem, który posiada więcej niż jedną kondygnację, garderobę umieszcza się wówczas w części domu w której usytuowane są sypialnie, czyli zazwyczaj na piętrze. W przypadku gdy posiadamy jedną garderobę w domu czy mieszkaniu, powinniśmy pamiętać o tym aby wejście do niej zlokalizowane było w ogólnodostępnym dla wszystkich domowników miejscu np. w korytarzu. Jeśli planujemy więcej niż jedną garderobę w naszej przestrzeni mieszkalnej możemy wówczas usytuować je w sypialniach, jeśli oczywiście pozwala nam na to metraż. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie garderoby jako łącznika pomiędzy łazienką a sypialnią, a także umiejscowienie jej pomiędzy dwoma sypialniami z dostępem do niej od jednej i drugiej strony.

 

Kolejną ważną rzeczą jest rozmiar garderoby. Jej wielkość uzależniona jest od tego co chcemy w niej przechowywać. Czasami garderoba służy wyłącznie do przechowywania ubrań, ewentualnie obuwia, a czasami przechowujemy w niej również sprzęty sportowe, suszarkę czy deskę do prasowania.  Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 4m2, jednakże jeśli mamy do czynienia z małym mieszkaniem powierzchnia garderoby nierzadko ulega zmniejszeniu. Aby zapewnić użytkownikom wygodę odległość pomiędzy dwoma szafami o głębokości 60 – 70 cm,  ustawionymi przy dwóch równoległych ścianach  powinna wynosić co najmniej 110 cm, tyle samo powinna wynosić odległość pomiędzy szafą a ścianą ( jeśli mamy miejsce tylko na jedną szafę)  aby można było bez problemu wyciągać i wkładać do niej ubrania. Abyśmy mogli spokojnie przymierzyć ubrania , powierzchnia centralnej części garderoby powinna wynosić 150 cm2. Nie zapominajmy również o wysokości szaf, jeśli chcemy chować w nich dłuższe płaszcze lub sukienki to powinna ona wynosić od 150 do 180 cm,  natomiast przy wysokości 110 cm możemy już wieszać koszule, spódnice czy marynarki.  Ten parametr jest szczególnie istotny jeśli mamy do czynienia z garderobami aranżowanymi na poddaszach. Jeśli chodzi o półki to w garderobie, to te które będą miały głębokość 35- 40 cm w zupełności powinny wystarczyć i umożliwić wygodne przechowywanie ubrań. Wejście do garderoby powinno być szerokie na 80 cm.

 

Istotna jest również kwestia wentylacji.  Jeśli mamy do czynienia z garderobą w której jest okno, co zdarza się dosyć rzadko, to wentylacja przebiega tak jak w każdym innym pokoju z oknem. Powietrze dostaje się do niej przez nieszczelności w stolarce ( obecnie produkowane okna są dosyć szczelne dlatego też warto zamontować nad nimi – w profilu okiennym lub ścianie nawiewniki)  , następnie przez podcięcie w drzwiach lub specjalne otwory w dolnych partiach drzwi przemieszcza się w stronę najbliższych kratek wentylacyjnych połączonych z kanałami wywiewnymi. Druga możliwość – spotykana częściej to garderoba bez okien.  W tym przypadku, oprócz podcięcia lub otworów w drzwiach konieczne jest zastosowanie w pomieszczeniu kratki wentylacyjnej i osobnego kanału wywiewnego . Kanał wywiewny jest niezbędny aby powietrze cyrkulowało we właściwy sposób, w przypadku jego braku zawartość wilgoci w powietrzu wzrośnie, czego konsekwencją są grzyby, pleśnie oraz nieprzyjemny zapach.

 

Wnętrze garderoby możemy wypełnić półkami robionymi na wymiar, jak również skorzystać z systemowych rozwiązań polegających na konfiguracji drążków i szuflad  zależnej od upodobań użytkownika. Dobrym rozwiązaniem są również półki z regulacją wysokości, dzięki temu możemy je dostosowywać do rozmiarów rzeczy które chcemy na nich przechowywać.  Abyśmy mogli bezproblemowo i komfortowo korzystać z garderoby musimy pamiętać o tym, aby rzeczy które używamy częściej były w zasięgu naszych rąk, natomiast pozostałe możemy ulokować w wyższych  partiach garderoby. Ważne jest również to, aby wysokie, półki, szafy, drążki czy wieszaki na których mamy zamiar przechowywać czy wieszać ciężkie rzeczy były odpowiednio przymocowane . Aby nie mieć problemów z utrzymaniem czystości, ściany w garderobie można pomalować  wodoodporną farbą, a na podłodze ułożyć płytki lub panele. 

 

 

Kinga Rojek

FORMA

Dodaj komentarz

Facebook