Zgłoś swój pomysł!

Twój email (wymagane)

Opisz swój pomysł

captcha

Model 2D i 3D!

Wyślij nam rzut pomieszczenia lub mieszkania z wymiarami - wykonamy bezpłatnie model 2d i 3d, który będziesz mógł zamieścić do swojego ogłoszenia. Dzięki temu architekt będzie miał mniej pracy i zaproponuje niższą cenę za projekt


Twój email (wymagane)

Opisz swój problem projektowy (wymagane)

Dodaj rzuty, zdjęcia, swoje inspiracje

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

Dodaj kolejne pliki

captcha

klucz dostosowania

co to jest klucz dostosowania?

co to jest klucz dostosowania?

 

Jeśli decydujesz się na samodzielne dostosowanie gotowego projektu do własnego mieszkania lub domu możesz to zrobić przy pomocy naszego klucza dostosowania. Klucz to zbiór wskazówek dzięki, którym unikniesz większości błędów w trakcie przystosowywania projektu, dowiesz się które wymiary determinują funkcjonalność pomieszczeń oraz ogólne zasady, którymi należy się kierować dobierając własną kolorystykę ścian, okładzin ściennych i podłogowych etc.

 

   Pobierz wersje do druku

Pobierz klucz dostosowania

 

podstawowe informacje

podstawowe informacje

 

Po pierwsze funkcjonalność – od tego zacznij. Układ funkcjonalny mieszkań dostępnych na rynku często pozostawia wiele do życzenia. Czasem warto zastanowić się czy nie wyburzyć którejś ze ścian, postawić nowej, nie przesunąć odpływu czy nie zainstalować dodatkowych włączników. Czasami jeden drobny zabieg potrafi zmienić całkowicie wnętrze. Dlaczego warto? Dlatego, że te kilkanaście dodatkowych roboczogodzin fachowca może oszczędzić Ci nerwów na kolejne lata. Nie wierzysz? Obejrzyj poniższy rysunek (z życia wzięty!)

 

 Jak widać na rysunku wersja układu deweloperskiego pozostawia wiele do życzenia. Część komunikacyjna czyli korytarz zajmuje dużą część pomieszczenia w dużym stopniu skracając salon. W tym przypadku wystarczyło zmienić układ kuchni. Dzieki tej małej ingerencji korytarz został zwężony i skrócony a salon zyskał na przestronności.

 

Przeanalizuj swoje wnętrze pod kątem funkcjonalnym. Po korektach nanieś nowe wymiary pomieszczeń (polecamy narysować plan od nowa) Jeśli nie ingerujesz w układ funkcjonalny mieszkania i nie posiadasz rzutu swojego mieszkania lub domu wykonaj inwentaryzację na papierze w kratkę lub milimetrowym w skali 1:100 (1cm na planie odpowiada 1m w naturze). Ta skala ułatwi Ci pracę.

Wydrukuj zestawienie mebli. Na swojej inwentaryzacji lub planie od dewelopera zaznacz maksymalne wymiary dla mebli we wszystkich pomieszczeniach i sprawdź czy proponowane meble (oraz ich warianty) pasują. Jeżeli okaże się że wymiary Twoich pomieszczeń nie pozwalają na zastosowanie danego mebla z projektu wystarczy, że skorzystasz ze szczegółowego opisu z zestawienia oraz projektu lub opisu producenta (jeżeli chodzi o gotowe meble). Mając do dyspozycji zestawienie z adresami producentów możesz wysłać zapytanie o inny wymiar danego mebla lub po prostu zlecić jego wykonanie stolarzowi, który w oparciu o projekt wykona mebel na wymiar.

Ważne wymiary. Ważne wymiary to przede wszystkim, te które determinują funkcjonalność pomieszczenia. Staraj się zachowywać wymiary i odległości w kuchni (więcej w dziale KUCHNIA) Zanim zdecydujesz się na większą sofę czy dodatkowy fotel upewnij się czy pozostanie wystarczająco dużo miejsca na swobodne przejście (wydaje się banalne ale dużo ludzi o tym zapomina) W mniejszych pomieszczeniach stosuj „smuklejsze” formy mebli. Ciężkie i obszerne będą „rozsadzać” pomieszczenie.

Elementy “przeszkadzające”. Brakuje Ci miejsca bo na ścianie jest grzejnik? Pamiętaj, że deweloper przy ich rozmieszczaniu nie zawsze kieruje się funkcjonalnością pomieszczenia. Grzejnik na ścianie nie oznacza wcale ze tam musi zostać. Jeżeli znajduje się „na drodze” łóżka, sofy, telewizora lub przeszkadza w wyeksponowaniu czegoś ciekawego warto przenieść go w inne miejsce (oczywiście z zachowaniem jego podstawowej funkcji czyli ogrzewania)

  

kuchnia

kuchnia

 

Pomieszczenie kuchni jest bardzo ważne ze względu na swoje przeznaczenie. Musi być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie dostosować tego pomieszczenia zleć je autorowi projektu. Samodzielnie dostosowując kuchnię pamiętaj przede wszystkim o rozmieszczeniu urządzeń kuchennych. Ich funkcjonalne i bezpieczne rozplanowanie przedstawiają poniższe rysunki.

 Powyżej zostały przedstawione popularne kuchnie oparte na podłużnym układzie wnętrza. Rysunki pokazują prawidłowe rozmieszczenie urządzeń kuchennych.

 

 Powyżej pokazujemy różne układy kuchni w dwóch wariantach.

 

Układ 1 Wariant A. Meble i urządzenia kuchenne zostały rozmieszczone w pomieszczeniu w stanie deweloperskim (nie wprowadzono żadnych modyfikacji)
Wariant B Przedstawia alternatywne rozwiązanie z dobudowana wnęką na lodówkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu lodówka, która pierwotnie zlokalizowana była tuż przy oknie została ukryta a układ kuchni stał sie bardziej przejrzysty i funkcjonalny.
Układ 2 to przykład na zagospodarowanie bardzo małej przestrzeni na kuchnię.
Wariant A przewiduje wszystkie urzędzenia w jedym ciągu mebli natomiast Wariant B to propozycja zastępienia stołu barem oraz przeniesienia piekarnika i płyty grzewczej do półwyspy.

Pamiętaj, że wysokość blatu kuchennego jest rzeczą indywidualną i należy ją dostosować do swoich potrzeb. Przyjmuje się że wygodny blat powinien znajdować się około 15cm poniżej zgiętego łokcia. Przyjmując wysokość blatu pamiętaj również o zlewie. Jeżeli często z niego korzystasz (np. nie korzystasz ze zmywarki) a blat będzie nisko to dno zlewu tym bardziej i korzystanie z niego może przysporzyć Ci bólu pleców.

Łączenie szafek w literę „L” czy „U” zwykle podyktowane zwiększeniem przestrzeni magazynowej nie zawsze jest warte zatarcia układu i formy. Odradzamy zdecydowanie upychania szafek (zwłaszcza wiszących) na ścianie. W nowoczesnych czy minimalistycznych wnętrzach w celu zwiększenia powierzchni magazynowej lepiej zastosować dwa rzędy szafek wiszących (nawet do samego sufitu)

Takie rozwiązanie ma swoje zalety:
– optycznie zwiększy wysokość pomieszczenia
– zamknie dostęp dla kurzu (mniej powierzchni do czyszczenia)
– pozwoli na ukrycie wszelkich przewodów wentylacyjnych
– „odciąży” pozostałe ściany pomieszczenia
Minusem takiego rozwiązania jest z pewnością utrudniony dostęp do górnego rzędu szafek (tam przechowuj rzeczy rzadko używane)

W przypadku zastosowania szafek wiszących do samego sufitu pamiętaj aby wcześniej sprawdzić jego poziom. Może się zdarzyć, że będzie nierówny (często zdarzają się odchyłki centymetrowe!) Należy wtedy wyrównać sufit. W zależności od odchyłki – gładzią, tynkiem lub zabudową gipsowo-kartonową.

Jeżeli Twoja kuchnia jest krótka (a tym samym ciąg mebli) zamiast tradycyjnego pochłaniacza (jaki by nie był ozdobny) polecamy okapy do zabudowy montowane na dnie szafki wiszącej. To rozwiązanie po pierwsze pozwoli na zwiększenie powierzchni magazynowej (pomimo, że w szafce będzie okap i orurowanie) oraz optycznie wydłuży kuchnie (co najmniej jej nie „podzieli” bryłą okapu)

Jeżeli na ścianie z ciągiem szafek wiszących znajduje się przewód kominowy nie musisz go „eksponować” dostawiając do niego szafki. Możesz ustalić głębokość szafek tak aby część z nich zakrywała uskok komina przy czym należy pamiętać o różnicy pomiędzy głębokością szafek stojących i wiszących. Z reguły szafki stojące mają 60cm głębokości a wiszące 30cm. Jeżeli zwiększysz głębokość szafek wiszących jednocześnie zwiększ głębokość dolnych mniej więcej zachowując w/w proporcje. W innym wypadku wygodna praca przy kuchni będzie niemożliwa.

 

łazienka

łazienka

 

Kolory i materiały. To pomieszczenie jest sporym wyzwaniem projektowym zwłaszcza kiedy jest małe. Zasady doboru kolorystyki zasadniczo nie różnią się od tych stosowanych w innych pomieszczeniach. W niewielkich łazienkach radzimy stosować jasne kolory glazury. W “ślepych” pomieszczeniach (bez dostępu naturalnego światła) można pokusić się o ciemny sufit – taki zabieg może nadać głębi. Niezawodnym rozwiązaniem dla niewielkich łazienek są duże lustra. Zastosowane na całej ścianie wydłużą lub poszerzą nawet najmniejszą łazienkę. Podobne zastosowanie znajdzie szkło lakierowane (częsta nazwa to “lacobel” od nazwy producenta), które można zamówić w dowolnym kolorze a więc z łatwością znajdziemy odpowiednie do każdej aranżacji.

Urządzenia. W planowaniu rozmieszczenia urządzeń sanitarnych zwróć uwagę na to aby muszla toaletowa nie była naprzeciwko wejścia – eksponowanie akurat tego elementu wyposażenia nie jest najlepszym rozwiązaniem 😉
Jeżeli odpływ kanalizacji wymusza taką lokalizację muszli spytaj swojego wykonawcy czy jest w stanie przerobić instalację bez szkody dla prawidłowego działania odpływów.
Gdy w Twojej łazience jest miejsce na małą wannę a nie jest Ci ona niezbędna rozważ w zastępstwie przestronną kabinę prysznicową. Jeżeli wahasz się pomiędzy szafką wiszącą a stojącą polecamy zdecydowanie wybór tej pierwszej (będzie Ci znacznie łatwiej zadbać o czystość a przy ewentualnym zalaniu dokładnie zetrzeć posadzkę)

Bezpieczeństwo. Stosuj wyłącznie niskonapięciowe  urządzenia elektryczne (zwłaszcza te zlokalizowane blisko wody). W zależności od ryzyka kontaktu z wodą (lub para wodną) oprawy oświetleniowe oraz gniazda muszą mieć odpowiednie parametry szczelności (IP45 lub IP65)

 

 

 

salon

salon

 

Pamiętaj aby telewizor umieścić na ścianie prostopadłej do okna. W przeciwnym razie będą pojawiać się na nim refleksy. Jeżeli układ pomieszczenia na to nie pozwala zadbaj o dodatkowa przysłonę okna w postaci rolety lub żaluzji. Jeśli Twój salon jest niewielki i brakuje w nim miejsca na stół jadalniany – nic na siłę. Postaw na wygodną sofę z większym stolikiem kawowym lub ławę z możliwością regulacji wysokości. Brak stołu możesz częściowo zrekompensować wygodnym barem.

 

przedpokój

przedpokój

 

Jeśli istnieje taka możliwość wygospodaruj jedna ścianę na garderobę. Zyskasz pojemny magazyn. Dzięki prostej formie i przeszkleniom (szkło lakierowane lub lustro) pomieszczenie optycznie zmniejszy się nieznacznie – co więcej – może zyskać na przestronności w przeciwieństwie do rozwiązania z wieloma półkami, szafkami i komodami. W niewielkich mieszkaniach przedpokoje są zwykle ciasne. Aby zniwelować ten efekt można oczywiście powiększyć to pomieszczenie kosztem innego ale jest też inne rozwiązanie. Możesz spróbować je otworzyć usuwając w całości lub w części jedną ze ścian.

 

oświetlenie

oświetlenie

 

Oświetlenie można podzielić na kategorie. Może to być oświetlenie ogólne, dekoracyjne, do pracy etc. Ciężko jest określić, które jest najważniejsze. Na pewno uzupełniają się nawzajem i każde służy czemu innemu dlatego istotne jest aby pamiętać o wszystkich.

Wprowadzając zmiany w projekcie oświetlenia pamiętaj przede wszystkim o oświetleniu ogólnym. Ono zapewnia odpowiednie doświetlenie wnętrz i powinno być rozproszone. Odpowiednie rozproszenie światła zależy od oprawy – mogą to być żyrandole, plafony, klosze. Nie próbuj zastąpić ich oprawami świecącymi kierunkowo ponieważ niezależnie od ich ilości oraz kierunku będą zawsze oświetlały obszar punktowo wąskim snopem światła. Jeżeli chcesz rozświetlić sufit a w projekcie nie ma np. lampy wiszącej możesz zastosować światło liniowe w suficie podwieszonym (świetlówka, listwa LED) Dzięki temu światło odbije się od sufitu „miękko” rozkładając się na jego powierzchni. Podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. sufitów napinanych. Tworzywa stosowane do tych sufitów są często transparentne więc umieszczenie źródeł światła tuż nad ich powierzchnią zagwarantuje rozświetlenie sufitu (sufit staje się źródłem światła) i rozproszenie światła w całym pomieszczeniu.

“Opakowanie”. Pamiętaj, że oświetlenie to nie tylko ładna oprawa. Powinno być dobrane odpowiednio do pomieszczenia zapewniając odpowiednie doświetlenie. Aby odpowiednio dobrać oświetlenie należy pamiętać o jego natężeniu mierzonym w luksach (lx)

Wskazówki. Natężenie światła w przestrzeni komunikacyjnej powinno wynosić około 50 – 100 lx, w łazience i toalecie około 100 – 300 lx. Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne w pomieszczeniach to natężenie 100 – 200 lx będzie wystarczające, wyjątkiem jest tu kuchnia w której potrzebujemy trochę więcej światła – 200 – 300 lx. Oprócz oświetlenia ogólnego w kuchni mamy do czynienia również z oświetleniem blatu znajdującym się pod szafkami górnymi, które powinno mieć natężenie około 500 lx. Dużego natężenia światła potrzebują miejsca w których będziemy korzystać z komputera.
Kupując oprawy sprawdź możliwość zamontowania mocniejszych źródeł światła.

Podsumowując. Każde z pomieszczeń powinno mieć zróżnicowane oświetlenie. Światło rozproszone do oświetlenia ogólnego, funkcjonalne oświetlające np. blat stołu ale z zasłoniętym źródłem światła aby nie oślepiało, dekoracyjne oświetlające punktowo wybrany przedmiot eksponując go.

 

kolory

kolory

 

Dobieraj je do charakteru i stylu wnętrza a nie do własnych upodobań kolorystycznych. Częstym błędem jest stosowanie tzw. „ciepłych” kolorów bez względu na kontekst całości. Takie kolory jak „łososiowy”, „karmelowy”, „brzoskwiniowy” i inne o mniej lub bardziej smakowitych nazwach powinny raczej określać kolory pochodnych produktów a nie kolory ścian zwłaszcza w zestawieniu na przykład z kolorami stolarki drzwiowej, która zazwyczaj ma również ciepłą barwę. Jeżeli nie ufasz swojej percepcji kolorystycznej zastosuj biel i jasne szarości.
Unikaj często reklamowanych „śnieżnobiałych bieli” – to bardzo intensywny i jaskrawy kolor, który mocno odbija światło. W zamian zastosuj lekko złamaną biel (np. NCS 0500-N)

Proporcje. Z rozwagą podchodź do czystych kolorów, które na ścianach mogą wyglądać agresywnie. Lepiej zastosować kolory z domieszką bieli lub szarości, dzięki czemu rezultat będzie lepszy. Jeśli chcesz użyć kilku kolorów nie przesadzaj z ich ilością, zastosuj maksymalnie 3 kolory w proporcji 70%- 20% – 10%. W przypadku dwóch kolorów proporcja 70% – 30% będzie optymalna.

Odbiór. Pamiętaj, że ciemny kolor podłogi w pomieszczeniu wywołuje poczucie bezpieczeństwa, podczas gdy jasne ściany, podłoga i sufit dają wrażenie przestronności. Gdy mamy do czynienia z jasnym sufitem i ciemnymi ścianami proporcje pomieszczenia zostają niezmienione, jednakże wnętrze wydaje się nieco mniejsze. W sytuacji gdy i sufit i ściany są ciemne, pomieszczenie wydaje się już dużo mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeśli zaś zdecydujemy się na ciemny sufit przy jasnych ścianach to musimy pamiętać o tym że “obniży” on optycznie pomieszczenie. Obecnie dość często mamy do czynienia z sytuacją w której jasny sufit “nachodzi” na ciemniejsze ściany, co optycznie poszerza i obniża wnętrze. Jeśli chcemy aby na ścianach pojawiły się pasy musimy mieć świadomość tego, że poziome poszerzają i obniżają pomieszczenie, natomiast pionowe “podnoszą” sufit ale sprawiają, że wnętrze wydaje się być mniejsze niż jest w rzeczywistości.

 

podsumowanie

podsumowanie

Wykończenia. Unikaj „placków” z cegły, tapet uciętych w połowie ściany (chyba ze ich krawędź wynika z ważnej, projektowanej linii), nie zostawiaj niewykończonych krawędzi glazury. Jeżeli okładziny muszą skończyć się wcześniej – przed przeszkodą w postaci np. ściany możesz zastosować blendę z g-k lub listwę ozdobną pasującą do charakteru wnętrza (np. aluminiową). W większości przypadków korzystniejszym rozwiązaniem projektowym jest rozmieszczenie materiałów wykończeniowych (tj. glazura, okładziny drewniane, tapety, beton architektoniczny etc.) tak aby były domknięte z obu stron (aby ich końce były w jakiś sposób wykończone)

Przestrzeń. Stosuj duże lustra nawet na cała ścianę – to najlepsze rozwiązanie do małych pomieszczeń.Jeżeli dane pomieszczenie jest wąskie panele czy terrakotę układaj w poprzek – optycznie poszerzysz w ten sposób np. korytarz.

Unikaj przesytu. Częstym błędem jest brak konsekwencji spowodowanym chęcią adaptacji wszystkich inspiracji do swoich czterech ścian. Wynikiem tego działania jest brak spójności, kolorystyczny i przestrzenny chaos. Jeżeli chcesz zmienić gotowy projekt staraj się to robić z wyczuciem. Unikaj mocnych akcentów, jaskrawych kolorów lub podpatrzonych „hitów sezonu”. Mogą się szybko opatrzeć, znudzić a po czasie wręcz irytować. Planuj ze świadomością, że wnętrze to nie ubranie – szybko go nie zmienisz.

Prowizorki. Nie zostawiaj prowizorek z myślą „kiedyś się zrobi” – zaufaj nam – nie zrobi się.

Uważaj na podobieństwa. Podobne nie znaczy pasujące. Można łączyć kolory, style, meble, stare z nowym etc. ale na zasadach kontrastu. Przy zachowanej proporcji gdzie jedne elementy przeważają wyraźnie nad tymi drugimi efekt będzie wyglądał na zaprojektowany a nie przypadkowy. Ta zasada nie ma zastosowania w przypadku doboru materiałów wykończeniowych o wyraźnie różnych standardach i jakości. Zestawienie drogiej deski z tanim gresem z marketu to trochę jak byś założył do Porsche stalowe felgi z plastikowymi kołpakami.

 

Życzymy udanych dostosowań! :)

Zespół Projo.pl

 

Facebook