Zgłoś swój pomysł!

Twój email (wymagane)

Opisz swój pomysł

captcha

Model 2D i 3D!

Wyślij nam rzut pomieszczenia lub mieszkania z wymiarami - wykonamy bezpłatnie model 2d i 3d, który będziesz mógł zamieścić do swojego ogłoszenia. Dzięki temu architekt będzie miał mniej pracy i zaproponuje niższą cenę za projekt


Twój email (wymagane)

Opisz swój problem projektowy (wymagane)

Dodaj rzuty, zdjęcia, swoje inspiracje

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

Dodaj kolejne pliki

captcha

Beton we wnętrzach

beton
Dodano: 11.12.2013 Kategoria: Bez kategorii

Beton niegdyś był synonimem ścian, sufitów lub posadzek pomieszczeń technicznych lub magazynowych. Trudno było sobie wyobrazić nieotynkowane ściany betonowe w salonie, kuchni czy łazience. Obecnie zdobywa coraz większą popularność pomimo, że u wielu ludzi propozycja architekta wnętrz na jego zastosowanie wywołuje niedowierzanie i niemal szok J.

Okładziny betonowe w postaci płyt lub farb imitujących pojawiają się we wnętrzach nowoczesnych, loftach i wnętrzach stylizowanych na industrialne. Niemniej jednak elegancka gładka powierzchnia betonu polerowanego świetnie sprawdzi się również we wnętrzach klasycznych. Obecnie mieszanka cementu, kruszywa i wody pozwala na stworzenie oryginalnych aranżacji,  aczkolwiek ze względu na swój surowy, zimny i ascetyczny wygląd nie każdemu będzie się podobać.

 Beton nie tylko nadaje się na okładziny ścian, podłóg czy sufitów. Jest z powodzeniem wykorzystywany w produkcji elementów wyposażenia. Mogą to być blaty kuchenne i łazienkowe, kominki, a także wanny, brodziki i umywalki (oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią). Ekstremalny przykład zastosowania tego materiału we wnętrzach to meble tj. fotele czy sofy, jednakże takie rozwiązania stosowane są dosyć rzadko a betonowe meble bardzo często można spotkać w aranżacjach otwartych przestrzeni publicznych tj. aleje, place, parki czy skwery. Obecnie możemy go również spotkać we wnętrzach użyteczności publicznej, galeriach, muzeach czy biurowcach i zazwyczaj pojawia się tam w formie posadzki. Betonowa podłoga ma swoje zalety, największą z nich jest to, że nie ma łączeń i szczelin, a dzięki temu jest łatwa w utrzymaniu. Wedle życzeń inwestorów i projektantów może być matowa lub błyszcząca, a także kolorowa, jeśli zastosuje się odpowiedni lakier lub żywice. Zaawansowana technologia pozwala na odwzorowanie na powierzchni betonu dowolnej faktury lub wytłoczenie konkretnego wzoru. Beton architektoniczny może mieć zarówno gładką jak i porowatą powierzchnię.

 Na rynku dostępne są gotowe odlewane płyty betonowe, a producenci coraz więcej oferują różnorodnych wymiarów, faktur i kształtów. Jeśli chodzi o posadzki to często stosuje się beton wylewany bezspoinowy lub  podzielony stalowymi listwami, który jest ciekawą alternatywą dla płytek czy drewnianej podłogi.  Odpowiednio zaimpregnowana posadzka betonowa jest trwała i wytrzymała, do tego celu używa się odpowiedniego lakieru, żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Betonowe podłogi są zimne, więc jeśli planujemy taką mieć, powinniśmy przewidzieć ogrzewanie podłogowe. Ozdobne płyty betonowe, które zazwyczaj stosowane są jako pokrycie ścian są równie wytrzymałe i odporne na wszelkie otarcia i uszkodzenia mechaniczne. Wbrew pozorom  nie są one tak ciężkie jak się wydaje, dzięki temu że są stosunkowo cienkie mogą z powodzeniem zastąpić kamień, czy boazerie. Montaż, w zależności od grubości polega na mocowaniu płyt na rusztach lub uchwytach systemowych a przy mniejszej masie – na kleju montażowym.

 Betonowe blaty podobnie jak płyty montowane na ścianach czy wylewane posadzki są również bardzo trwałe. Zaletą betonowego blatu jest to, że razem z nim w monolicie można wykonać zlewozmywak jedno  lub dwukomorowy, a także ociekacz.  Wykorzystanie takiego blatu w kuchni  w połączeniu z drewnianymi frontami które „ ocieplą” surowy wizerunek betonu wydaje się być idealnym a zarazem modnym połączeniem.

Na szczególną uwagę zasługuje beton polerowany, gdyż jest to materiał trwały, odporny na ścieranie i uderzenia, odporny na substancje chemiczne i nienasiąkliwy. Jego dodatkową zaletą jest to, że przy wykonywaniu takiej posadzki nie trzeba układać wielu warstw ( tak jak w przypadku zwykłego betonu). Efekt gładkiej, błyszczącej i eleganckiej powierzchni uzyskuje się dzięki zastosowaniu mechanicznej obróbki szlifierkami diamentowymi. Taka powierzchnia po odpowiednim zaimpregnowaniu przypomina „lustro” i charakteryzuje się dużym odbiciem światła.

Dodatkowo dla urozmaicenia wizualnego efektu beton polerowany może być również zabarwiony.

Betonowe podłogi czy blaty to elementy, które są ciężkie w porównaniu z innym materiałem a wykonanie ich wymaga dużych nakładów pracy i znajomości tematu. Musimy mieć na uwadze nośność ścian i stropów ze względu na masę betonu, dlatego też najlepiej będzie, gdy powierzymy wykonawstwo wyspecjalizowanej firmie.

 

 

Kinga Rojek

FORMA

Dodaj komentarz

Facebook