Zgłoś swój pomysł!

Twój email (wymagane)

Opisz swój pomysł

captcha

Model 2D i 3D!

Wyślij nam rzut pomieszczenia lub mieszkania z wymiarami - wykonamy bezpłatnie model 2d i 3d, który będziesz mógł zamieścić do swojego ogłoszenia. Dzięki temu architekt będzie miał mniej pracy i zaproponuje niższą cenę za projekt


Twój email (wymagane)

Opisz swój problem projektowy (wymagane)

Dodaj rzuty, zdjęcia, swoje inspiracje

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

usuń

Dodaj kolejne pliki

captcha

Światło we wnętrzach

swiatlo we wnetrzach
Dodano: 21.05.2014 Kategoria: Bez kategorii

Światło to element kluczowy w każdym wnętrzu, bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie egzystować. Po zmroku, gdy nie mamy dostępu do światła dziennego zmuszeni jesteśmy używać sztucznych źródeł światła, które z powodzeniem zastępują te naturalne. Przy obecnych możliwościach projektantów i zaawansowaniu technologicznym oświetlenie spełnia nie tylko swoją podstawową funkcję ale również stanowi niepowtarzalną dekorację wnętrza. To w głównej mierze od oświetlenia, jego rodzaju i natężenia zależy nastrój i klimat jaki panuje w danym pomieszczeniu gdy zabraknie światła dziennego. 

 Tradycyjna lampa powieszona w centralnym punkcie sufitu powoli odchodzi w zapomnienie. W zależności od rodzaju pomieszczenia i czynności jakie będziemy w nim wykonywać dobieramy światło, które stwarza warunki do pracy, jedzenia, czy wypoczynku, buduje przestrzeń i atmosferę wokół nas. Dobór światła wpływa na to, czy odpowiednie elementy będą uwypuklone czy ukryte. Odpowiednie oświetlenie podkreśli faktury, kolory, wymodeluje meble czy tkaniny i nada im całkiem nowego charakteru, a także  optycznie skoryguje ewentualne mankamenty.  Jeśli źródło światła zostanie skierowane na sufit to uzyskamy wrażenie optycznego powiększenia wnętrza przez pozorne podniesienie sufitu. Jeśli  natomiast skierujemy lampę w dół, to wnętrze będzie sprawiało wrażenie  niższego niż jest w rzeczywistości. Ukryte źródła światła skierowane na ściany sprawiają, że wnętrze wydaje się zdecydowanie szersze. Musimy również mieć świadomość tego, że ciemne kolory ścian, podłogi, czy sufitu, jak również  matowe powierzchnie pochłaniają światło. Natomiast powierzchnie które są gładkie i wypolerowane, tak samo zresztą jak jasne kolory ścian, sufitu i podłogi odbijają światło, przez co pomieszczenia są jaśniejsze i wydają się większe.

 

Dzięki oświetleniu możemy podzielić pomieszczenie na strefy spełniające różne funkcje. W zależności od wykonywanych w nich czynności dobieramy rodzaj i natężenie oświetlenia. Zatem jeśli mamy do czynienia z kuchnią, to pamiętajmy o tym, że blat roboczy wymaga porządnego doświetlenia, zazwyczaj pod górnymi szafkami montujemy świetlówki liniowe lub lampki halogenowe. Niestety w kuchni egzaminu nie zdaje centralne sufitowe oświetlenie, gdyż w takim przypadku źródło światła jest zawsze za naszymi plecami. Jeśli chcemy, aby kuchnia była bardziej dekoracyjna i oświetlona, to możemy zastosować podświetlone witryny. W jadalni źródło światła powinno być umieszczone nad stołem, najlepiej będzie gdy światło nie będzie raziło i pozostawi twarze jedzących w lekkim półcieniu, oświetlając jednocześnie całą płaszczyznę stołu. Idealnie nadają się do tego lampy wiszące na wysokości 55- 60 cm nad blatem stołu, jeśli mamy do czynienia z długim stołem to sprawdzą się lampy posiadające kilka źródeł światła.

 Sypialnia to miejsce gdzie światło powinno być łagodne, nastrojowe i ciepłe, na pewno nie może to być nic agresywnego i wywołującego kontrast z otoczeniem. Dlatego najlepiej sprawdzą się tu kinkiety świecące łagodnym rozproszonym światłem, czy też delikatne przygaszone lampki nocne. Oprócz powyższych źródeł światła, na pewno przyda się również lampa sufitowa, najlepiej taka której natężeniem możemy sterować. Jeśli chodzi o łazienkę to powinno się w niej znaleźć zarówno oświetlenie umiejscowione przy lustrze potrzebne do wykonywania czynności przy umywalce , jak również oświetlenie relaksacyjne włączane podczas kąpieli. Te dwa układy oświetleniowe w łazience  nie powinny być od siebie zależne.

 Salon jest pomieszczeniem w którym spędzamy najwięcej czasu popołudniu czy wieczorem, właśnie wtedy kiedy najczęściej operujemy światłem sztucznym, dlatego powinniśmy dobrze rozplanować jego oświetlenie. Nad częścią wypoczynkową możemy umieścić lampę sufitową, jeśli zastosujemy kilka, to wówczas będziemy mogli wydzielić kilka różnych stref w salonie. Zazwyczaj lampy sufitowe nie są wystarczające do przestrzeni dziennej,więc aby spokojnie poczytać książkę, pograć w szachy, czy karty konieczne jest zastosowanie kinkietów lub stojących lamp podłogowych, które doświetlą przestrzeń.  Oświetlenie salonu powinno być delikatne i kameralne, przydatna będzie z pewnością możliwość sterowania natężeniem oświetlenia salonu w obrębie danego układu . Nie zapominajmy o pokojach naszych pociech, w których zazwyczaj montuje się kilka źródeł światła. Oprócz rozproszonego światła sufitowego powinniśmy zamontować również oświetlenie punktowe tam gdzie przewijamy, czy pielęgnujemy dziecko, oraz w miejscu w którym wykazuje ono aktywność tzn. bawi się, uczy itd. Małe dzieci bawią się przeważnie na podłodze, dlatego też dobrym rozwiązaniem będą punkty świetlne, które zamontujemy przy posadzce, jak również lampy stojące, których strumień światła można skierować na podłogę. Pomyślmy również o przyciemnionej lampce zamontowanej przy łóżku, która pozwoli dziecku spokojnie zasnąć i nie będzie zaburzała jego snu.

 Jeżeli dobrze zaprojektujemy oświetlenie i odpowiednio nim pokierujemy możemy uzyskać niepowtarzalny klimat oraz oryginalnie ozdobione wnętrze. 

 

Kinga Rojek

FORMA

Dodaj komentarz

Facebook